Velkommen til Holbæk Filmklub

Holbæk Filmklub har eksisteret siden 1958 og er en af Danmarks ældste filmklubber. Klubbens formål er at udbrede kendskabet til filmen som kulturfaktor, fortrinsvis ved forevisning af spillefilm og kortfilm, evt. ledsaget af foredrag. Vi viser 8 film i hver sæson. Sæsonen starter i oktober og slutter i februar/marts.

Filmene vises i Kulturbiografen Frysehuset, Parallelvej, 4300 Holbæk på søndage med start kl 14. Medlemskab tegnes ved at indbetale kr. 350,- på Danske Bank konto, reg nr. 1551, kontonr. 9136258, så får man partoutkort til alle 8 film. Husk at anføre navn og adresse! Kortet bliver udleveret første gang, man møder op.

Det trykte program med spilledatoer og omtaler af filmene udsendes i august og kan hentes på Holbæk Bibliotek og i Kulturbiografen Frysehuset.

Spørgsmål og kommentarer kan sendes til bestyrelsen på email: maryjorgen@gmail.com

Holbæk Filmklub